‎‎ ‎‎ ‎MAVİ PENCERE -‎ Dünyaya, İnsanlara, Olaylara ‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎ ‎‎


Dünyaya, İnsanlara, Olaylara

MAVİ PENCERE

Necdet Ersoy

                                 BAŞ SAYFA  DÜŞÜNCE ODASI   MAVİPENCERE    GÖZLEMEVİ    ARKABAHÇE    IŞIKLIYOL
  ;                                               Alıntılık   Belgelik    Yarenlik    Okumalık ‎    Bakmalık    Gezinmelik 

Yaban Ellerde Memleket Ürünleri‎İki ayı aşkın zamandır Kanada 'dayım, web sayfam Mavi Prencere’ye ‎konabilecek bir konuya rastlamamıştım düne kadar. Dün eşim ve kızımla ‎alışverişe çıktık. Malum seyahat dönüşü yaklaşınca biraz çul çaput alınacak. Bir ‎AVM nin kadın giysileri satan bölümündeki orta yaşlı kadın tezgahtar ‎bizimkilerin Türkçe konuşmalarını duyunca o da Türkçe konuşmaya başlamış. ‎Kadın Yunanlı ymış. Ama Türkçe'yi bizim TV dizilerinden öğrenmiş. ‎Evlerine Türk TV lerini izleyebilmek için özel uydu kanalı bağlatmışlar. Ablası ‎devamlı Türk dizileri izlermiş, o da gayet güzel Türkçe ‎‎konuşuyormuş. Bizim çok hoşumuza gitti bu durum tabii.
‎ Derken başka bir yerde cadde üstünde bir dükkana girdik. Orda da 20-25 ‎yaşlarında biri hanım iki tezgahtar bizim konuşmaları duyunca çok ‎heyecanlandılar. Genç kız Hintliydi, delikanlı da Lübnanlı. ‎İkisi de ilgiyle Türk dizilerinden, dizilerin ve başrol oyuncuların isimlerinden ‎bahsetmeye başlayınca şaşkınlığımız ve memnuniyetimiz katlandı.
‎ Bununla da bitmedi. Biraz ilerde bir başka dükkanda bir başka tezgahtar Afganlı kıza rastladık. O da benim bile hiç duymadığım dizi isimleri ‎söylemeye başladı. Mutluluğumuza diyecek yoktu.
‎ Bu yaşadıklarımız üzerine ben oldukça gerilere gittim. 1961 yılında ‎yaz stajı için Almanya'nın Lübeck şehrine gitmiştim. Bir pazar günü ‎aylak aylak sokaklarda gezerken bir pulcu dükkanının vitrininde bir Türk Pulu ‎görünce ayaklarımın bağı çözülür gibi olmuş, tansiyonum yükselmiş, gözlerim ‎dolmuştu. O kadar heyecanlanmıştım.
‎ Sonra daha yakın bir zamanda, 95 lerde Rusya 'da iş yaparken, ‎yollarda Türk TIR larına rastladığımda benzer heyecanı yaşamıştım. Hep ‎düşünmüşümdür; ülkemize gelen Amerika'lılar, Avrupa'lılar yollarda kendi ‎ülkelerinin otomobillerini, havalarda uçaklarını gördüklerinde acaba ne ‎hissediyorlar. Belli ki bizi ölesiye heyecanlandıran bu gibi olayları onlar asırlardır ‎kanıksamışlar.

WestEdmontMall